Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Brenna k. Cieszyna – pomnik

rozwiń wszystkie

Historia

Jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich w okolicach Brennej był powstały w 1942 r. „Wędrowiec”. „Wędrowiec”, początkowo niezależny, od 1943 r. związał się ze strukturami AK. W 1944 r. dowódca „Wędrowca”, sierż. Wiktor Kania podjął decyzję o współpracy z przybyłym w sierpniu w okolice Brennej desantem radzieckich wywiadowców. Został za to odwołany przez inspektora rybnickiego AK, ale większa część partyzantów „Wędrowca” nadal współdziałała z partyzantami radzieckimi. W lutym 1945 r. pod dowództwem majora Wasilija Anisimowa rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę działania zaczepne, w tym przejściowo opanowali Brenną. Kontratak jednostek niemieckich, 13 lutego 1945, połączony był z pacyfikacją miejscowości – 4 mieszkańców Brennej i 20 jeńców włoskich spalono żywcem w stodole. W tym miesiącu oddziały niemieckie dokonały jeszcze dwóch takich egzekucji. Po zajęciu Brennej przez Armię Czerwoną oddział „Wędrowca” ujawnił się, wkrótce jednak cześć jego żołnierzy ponownie zeszła do podziemia.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

W położnej na górzystych terenach Śląska Cieszyńskiego Brennej (pow. cieszyński) znajduje się wiele krzyży, kamieni i grobów związanych z działaniami partyzantów podczas okupacji niemieckiej i z lat 1945-1947.

Ofiary z 13 lutego upamiętnia pomnik na miejscu zbrodni (ul. Wyzwolenia 69, za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury). Zbiorowy grób ofiar II wojny (113 nazwisk) znajduje się na cmentarzu katolickim (ul. ks. Rudolfa).

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Brenna k. Cieszyna – pomnik

 

Brenna, Polen

 

Dojazd: Brenna leży między Cieszynem a Bielskiem-Białą. Dojazd drogą lokalną od trasy międzynarodowej E75 lub drogi krajowej nr 93.