Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Celestynów – tablica upamiętniająca uwolnienie więźniów

rozwiń wszystkie

Historia

Miejscowość położona ok. 40 km na południowy wschód od Warszawy na linii kolejowej Warszawa-Dęblin. Na stacji kolejowej w Celestynowie 20 maja 1943 r. żołnierze oddziału dyspozycyjnego Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK „Motor” pod dowództwem kpt. Mieczysława Kurkowskiego „Mietka” odbili więźniów z transportu jadącego z więzienia na Zamku Lubelskim do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Grupa szturmowa została podzielona na pięć części: jedna z nich zaatakowała więźniarkę, druga opanowała lokomotywę, trzecia uderzyła na resztę pociągu, gdzie znajdowali się uzbrojeni Niemcy, czwarta zajęła stację kolejową. Piąta grupa ubezpieczała oddział od strony drogi. Pociąg osobowy z Lublina, do którego doczepiony był wagon z więźniami, został zaatakowany w czasie wjeżdżania na stację.

W wyniku tej akcji uwolniono 49 więźniów, zginęło dwóch oficerów AK oraz czterech Niemców. Akcja pod Celestynowem była jedną z pierwszych tego rodzaju podejmowanych przez polskie podziemie.

Tadeusz Rutkowski

Pamięć

Obecnie na miejscu, w którym miało miejsce odbicie więźniów (w pobliżu stacji kolejowej), znajduje się kamień z tablicą pamiątkową.

Akcja pod Celestynowem została opisana w książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” – lekturze szkolnej polskich uczniów.

Tadeusz Rutkowski

Informacje praktyczne

Celestynów – tablica upamiętniająca uwolnienie więźniów

Kolejowa 2, Celestynów

Dojazd: Celestynów leży przy drodze 717. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.