Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Gruszowiec – pomnik ofiar pacyfikacji

rozwiń wszystkie

Historia

W Gruszowcu (pow. limanowski) znajduje się pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji. W czasie wojny Gruszowiec był miejscem działań partyzantów, atakujących niemieckie kolumny transportowe. 1 listopada 1944 r. oddział SS w odwecie za ostrzelanie niemieckich aut przez partyzantów radzieckich w okolicach miejscowości Porąbki, dokonał pacyfikacji Gruszowca. Spalono wówczas 18 domów i zamordowano ponad 30 osób, w tym kobiety i dzieci. Niektórzy spłonęli żywcem.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

Pomnik upamiętniający te wydarzenia odsłonięto w 1968 r. Umieszczono na nim tablicę z nazwiskami ofiar. Gruszowiec mieści się na przełęczy górskiej pomiędzy Ćwiliną i Śnieżnicą, znajduje się w propozycjach wycieczek pieszych i rowerowych po Beskidzie Wyspowym. Podczas przejścia z Gruszowca do schroniska górskiego na Śnieżnicy zobaczyć można pozostałości partyzanckiego bunkra.

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Gruszowiec – pomnik ofiar pacyfikacji

 

Gruszowiec, Polska

 

Dojazd: Gruszowiec leży przy drodze krajowej 98 między Limanową a Mszaną Dolną. Połączenia autobusowe z Limanowej: rozkład dostępny na limanowa.idn.org.pl/komunikacja.htm.