Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Jeziorko k. Łomży – pomnik ofiar egzekucji

rozwiń wszystkie

Historia

Wieś Jeziorko w latach 1941-1945 stała się miejscem masowych egzekucji członków ruchu oporu oraz więźniów przywożonych z niedalekiej Łomży. Najbardziej przejmującą zbrodnią były wydarzenia z 15 lipca 1943 r., kiedy gestapo i żandarmeria aresztowały i w bestialski sposób zamordowały przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej oraz ich rodziny. Według późniejszych zeznań mieszkańców wsi zmuszonych do uprzedniego przygotowania dołów na ciała: „na oczach matek wrzucano dzieci do przygotowanego rowu, a między nie granaty ręczne. Matki patrzyły […] te, które krzyczały bito […] przejechali po szeregu karabinem maszynowym i zarazem grzebali niedobite […] obleli ich czymś przed egzekucją, tamci zaś wydali zbiorowy, straszny, zwierzęcy krzyk”.

Mikołaj Morzycki-Markowski

Pamięć

Miejsce bestialskiego mordu upamiętnione jest pomnikiem z wmurowaną tablicą informującą o ofiarach. Monument jest również poświęcony pamięci 130 osób – mieszkańców z domu starców w Łomży rozstrzelanych w tym samym miejscu w 1943 r.

W lesie giełczyńskim ustawiono później trzy pomniki (w trzech głównych miejscach dokonywania egzekucji) i pamiątkowy głaz ufundowany w 1973 roku przez Żydów – łomżyniaków z Izraela. Według dostępnej i zachowanej szczątkowej dokumentacji w Giełczynie poniosło prawdopodobnie śmierć około 12 tysięcy ofiar – 7 tysięcy Żydów i 5 tysięcy Polaków.

Mikołaj Morzycki-Markowski

Informacje praktyczne

Jeziorko k. Łomży – pomnik ofiar egzekucji

 

Jeziorko k. Łomży

 

http://www.jeziorko.canonia.pl/

 

Dojazd: Łomża leży na skrzyżowaniu dróg krajowych 61 i 64; dojazd koleją: rozkłady jazdy na www.pkp.pl.