Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Jordanów – miejsca upamiętniające walki o wzgórza k. Jordanowa i Wysowej

rozwiń wszystkie

Historia

W Jordanowie (pow. suski) znajdują się miejsca upamiętniające walki o wzgórza nad Jordanowem i Wysową. 1-3 września 1939 r. 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej i 1 Pułk Korpusu Ochrony Pogranicza dowodzone przez płk. Stanisława Maczka walczyły z 2 Dywizją Pancerną Wehrmachtu gen. Rudolfa Veiela. Dużo słabsza, z niewielką liczbą czołgów, ale dobrze wyszkolona i mobilna jednostka płk. Maczka przez dwa dni wytrzymywała atak niemiecki. Działania te pozwoliły wycofać się na wschód dywizjom polskiej Armii „Kraków”, uniemożliwiając jej szybkie okrążenie przez 22 Korpus Pancerny gen. Ewalda von Kleista. Podczas działań wojennych od pocisków spaliły się poszczególne budynki w Jordanowie, a Wysoka została przez Niemców uznana za wieś „bandycką” i spalona. Tożsamości poległych wówczas polskich żołnierzy nie udało się ustalić – pochowani zostali w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

Poległym żołnierzom poświęcono głazy na zachodniej stronie rynku i przy ul. Dziechciarza. Na terenie Jordanowa znajdują się również inne miejsca związane z II wojną światową, w tym na południowej pierzei rynku obelisk upamiętniający zdobycie miasta przez żołnierzy Armii Czerwonej i polskich partyzantów 29 stycznia 1945 r., na cmentarzu kwatera poległych żołnierzy Armii Czerwonej, zbiorowa mogiła partyzantów oddziału „Harnasie”, którzy zginęli w akcji bojowej na terenie Orawy oraz wiele pojedynczych mogił uczestników lokalnej konspiracji i partyzantki.

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Jordanów – miejsca upamiętniające walki o wzgórza k. Jordanowa i Wysowej

 

ul. Dziechciarza, Jordanów

 

Dojazd: Jordanów leży przy drodze krajowej 98. Orientacyjny plan Jordanowa na stronie www.jordanow.pl. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.