Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Katowice – Wieża Spadochrona

rozwiń wszystkie

Historia

Jeden z punktów oporu mieszkańców Katowic w pierwszych dniach września 1939 r. przed wchodzącymi do miasta Niemcami. Wedle najnowszych ustaleń, kilkanaścioro harcerzy i harcerek z bronią w ręku broniło się na wieży obserwacyjnej usytuowanej w parku Kościuszki, kilkoro z nich zginęło, a część wzięto do niewoli. Świadkowie wydarzeń zgodnie podkreślają, że z wieży strzelano z karabinu maszynowego i dopiero użycie artylerii, a dokładnie mówiąc działa przeciwpancernego, przerwało ostrzał. Motyw jej obrony zawiera film Pawła Komorowskiego „Ptaki ptakom” oparty na powieści Wilhelma Szewczyka pod tym samym tytułem.

Bogusław Kopka

Pamięć

Dzisiaj u stóp zrekonstruowanej wieży spadochronowej jako pomnik Bohaterów stoi obelisk z napisem: „Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 r.”. Park Kościuszki, gdzie wznosi się wieża spadochronowa, znajduje się przy ulicy tej samej nazwy. Założony w 1925 r., stylistyką nawiązuje do ogrodów – parków angielskich.

Dodatkowo wycieczki odwiedzające Katowice mogą zwiedzić to miasto szlakiem bohaterów wieży spadochronowej (wyróżniony znakami w kolorze czerwonym). Prowadzi od pomnika Powstańców Śląskich przy rondzie im. gen. Ziętka, ulicą Mikołowską do parku Kościuszki pod wieżę spadochronową i dalej przez Brynów do Ligoty. Tu lasami panewnickimi biegnie od parku Zadole do Stargańca, dalej prowadząc przez dolinę Jamny do Mikołowa.

Bogusław Kopka

Informacje praktyczne

Katowice – Wieża Spadochrona

 

Park Kościuszki, Katowice

 

Plan miasta dostępny na stronie www.katowice.eu.