Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Kraków – Muzeum Apteka „Pod Orłem”

rozwiń wszystkie

Historia

Muzeum Pamięci Narodowej mieści się w dawnej aptece „Pod Orłem”, która chociaż znalazła się na terenie getta krakowskiego, w dalszym ciągu była prowadzona przez dawnego właściciela. Był nim Tadeusz Pankiewicz (1909-1993), jedyny Polak, któremu pozwolono przebywać i pracować w dzielnicy żydowskiej.

Kraków, jako siedziba władz Generalnego Gubernatorstwa miał stać się czysto „aryjski”. Większość z jego żydowskich mieszkańców wysiedlono z miasta już w maju 1940 r. w okolice Lublina. W marcu 1941 r. pozostałych Żydów przesiedlono do cieszącej się nie najlepszą sławą dzielnicy Podgórze, leżącej na zachodnim brzegu Wisły. Na obszarze obejmującym 15 ulic a zamieszkałym przed wojną przez około 3 tys. osób, stłoczono 15-17 tys. ludzi. Większość mieszkańców getta zginęła w obozie zagłady w Bełżcu, do którego zostali wywiezieni w ramach dwóch akcji likwidacyjnych przeprowadzonych latem oraz jesienią 1942 r. Ostateczna likwidacja getta krakowskiego nastąpiła w marcu 1943 r. Resztę mieszkańców getta deportowano do obozu w Płaszowie oraz do Auschwitz, gdzie większość z nich została od razu zgładzona.

Właściciel apteki Tadeusz Pankiewicz oraz jego trzy współpracowniczki przez cały okres istnienia getta udzielali pomocy jego mieszkańcom. Pośredniczyli w przekazywaniu wiadomości i przesyłek między „stroną aryjską” a gettem oraz obozem w Płaszowie. Podczas akcji likwidacyjnych apteka służyła wielu Żydom jako miejsce schronienia. W 1983 r. Tadeusz Pankiewicz otrzymał za pomoc niesioną Żydom podczas wojny medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Apteka mieści się przy placu, na który w latach 1942-1943 spędzano mieszkańców getta, których następnie deportowano do obozów koncentracyjnych.

Pamięć

W założonym w pierwszej połowie lat 80. muzeum prezentowana jest od 2004 r. nowa wystawa. W ciekawy i przystępny sposób, za pomocą zdjęć, filmów, dokumentów osobistych i urzędowych oraz map ukazuje ona losy Żydów krakowskich podczas wojny, dzieje getta krakowskiego oraz obozu w Płaszowie. Zwiedzający znajdą tam również informacje dotyczące historii apteki oraz jej właściciela. Wystawa jest czterojęzyczna (polski, angielski, niemiecki, hebrajski). Uzupełnia ją prezentacja komputerowa (dwa stanowiska komputerowe), w której zainteresowani znajdą dalsze fotografie oraz teksty źródłowe. Prezentacja komputerowa jest dwujęzyczna (polski, angielski); niestety polskie teksty źródłowe nie zostały przetłumaczone na angielski. Po uprzednim uzgodnieniu, pracownicy placówki organizują też lekcje muzealne, można się z nimi również umówić na oprowadzanie po terenie getta, niestety jedynie w języku polskim. Na placu przed apteką znajduje się pomnik mający upamiętniać zagładę krakowskich Żydów. Z centrum do muzeum najlepiej jest dojechać tramwajem lub busikiem. Spacer przez Kazimierz zajmuje około 30 minut.

Zofia Wóycicka

Informacje praktyczne

Kraków – Muzeum Apteka „Pod Orłem”

 

Muzeum Pamięci Narodowej „Apteka pod Orłem” (oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa), pl. Bohaterów Getta 18, 30-547 Kraków

 

tel. +48 12 656 56 25

 

http://www.mhk.pl/oddzialy/apteka_pod_orlem

Istnieją zbiory online: https://www.muzeumkrakowa.pl/cyfrowy-thesaurus

apteka@mhk.pl

 

Czynne: poniedziałek 10:00-14:00, wtorek-niedziela 09:00-17:00 (nieczynne w każdy drugi wtorek miesiąca)

 

Wstęp: bilet normalny 10 zł bilet ulgowy 8 zł bilet grupowy, szkolny 7 zł Łączony bilet wstępu Trasa Pamięci: bilet normalny: 23 zł bilet ulgowy: 19 zł bilet rodzinny: 55 zł bilet grupowy: 22 zł bilet grupowy szkolny: 18 zł Bilet jest ważny 7 dni od daty jego nabycia.

 

Trasę Pamięci tworzą trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty na mapie Krakowa to trzy dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał.

Mapa miasta na www.krakow.pl.