Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Marchwacz nad Cienią – pomnik
rozwiń wszystkie
Do tragicznych wydarzeń doszło w Marchwaczu nocą z 21 na 22 stycznia 1945 r., kiedy wojska hitlerowskie opuściły wieś, uprzednio podpalając zabudowania gorzelni, lodowni i stodoły. W tym czasie miejscowa ludność podjęła akcję gaszenia pożaru. Do palącej się wsi weszły przednie oddziały wojsk radzieckich, które zostały niebawem wyparte przez niemiecką jednostkę pancerną. Dowódca oddziału zarządził przeszukanie obejść Polaków w poszukiwaniu żołnierzy radzieckich. Czterech ujętych żołnierzy radzieckich, wyprowadzonych z miejsca schronienia rozstrzelano na miejscu. Wkrótce potem nakazano wszystkim mężczyznom – Polakom wyjście z domów, zgromadzono ich na podwórzu majątku, a następnie wyprowadzono ich na pobliskie pola i tam partiami rozstrzelano z broni maszynowej. Wśród rozstrzelanych znalazły się osoby w wieku od 10 do 65 lat, w tym ośmiu nieletnich chłopców. Ciała pomordowanych wrzucono następnie pod stogi słomy, które podpalono dla zatarcia śladów.
Anna Ziółkowska
Pomnik na miejscu zbiorowej mogiły wzniesiono w 1962 r. dla upamiętnienia 57 mieszkańców wsi zamordowanych 22 stycznia 1945 r. (według innych wersji zabito wówczas 63 osoby). Wraz z nimi w mogile spoczywają prochy sześciu nieznanych Polaków i 12 nieznanych żołnierzy Armii Czerwonej poległych w styczniu 1945 r.
Anna Ziółkowska
Marchwacz nad Cienią – pomnik
Marchwacz, Polska
Dojazd: Marchwacz leży przy drodze lokalnej, ok. 3 km na wschód od Opatówka. Dojazd koleją do Opatówka: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.