Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Michniów – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie

rozwiń wszystkie

Historia

W Michniowie (pow. skarżyski) znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej. 12-13 lipca 1943 r. w Michniowie miały miejsce dwie brutalne pacyfikacje. Pierwsza była karą za pomoc udzieloną partyzantom. Przeprowadziły ją rano 12 lipca oddziały żandarmerii i policji współdziałające z gestapo z Radomia. Z domów wyprowadzono mężczyzn. Niektórych zastrzelono, większość zawleczono do stodół i tam spalono żywcem. Zginęło ponad 100 osób, w tym pięcioro dzieci i kilka kobiet. Wiele gospodarstw zostało ograbionych. Po południu przez wieś przeszedł oddział partyzancki AK pod dowództwem Jana Piwnika „Ponurego” (Lasy Siekierzyńskie), do którego należeli mężczyźni pochodzący m.in. z Michniowa. Partyzanci zdecydowali się na akcję odwetową – zatrzymali pociąg na linii kolejowej Kraków–Warszawa i zaatakowali wagony przeznaczone dla Niemców, zabijając ich pasażerów. 13 lipca, w odwecie, oddziały niemieckie po raz drugi otoczyły Michniów. Część mieszkańców zdołała uciec do lasu, pozostali zostali wymordowani. Zginęło około 100 osób, tym razem głównie kobiety i dzieci. Wieś doszczętnie ograbiono, następnie spalono i zabroniono jej odbudowy.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

Na terenie mauzoleum znajduje się dwuizbowe muzeum informujące o historii Michniowa i innych pacyfikowanych wsi (część napisów w języku niemieckim). Do eksponatów należą dokumenty, zdjęcia, relacje świadków. Relacje świadków są także odtwarzane z nagrań. Mauzoleum kojarzy się z golgotą. Na prawo od budynku muzeum znajduje się zbiorowa mogiła zamordowanych mieszkańców i kaplica, w głębi olbrzymia pieta – matka trzyma w ramionach poległego syna-partyzanta (Wacław Stawecki, 1993), za pomnikiem na wzniesieniu liczne krzyże i kamienie upamiętniające inne pacyfikowane wsie oraz polskie ofiary konfliktu na Wołyniu.

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Michniów – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie

 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej, Michniów 38

 

tel. +48 41 254 51 62

 

http://www.martyrologiawsipolskich.pl/

Istnieje obszerny dział mutimediów: https://martyrologiawsipolskich.pl/mws/zbiory/multimedia/filmy

mauzoleum@mwk.com.pl

 

Czynne: styczeń-kwiecień: poniedziałek-piątek: 08.00-16.00; maj-wrzesień: poniedziałek-niedziela: 08.00-16.00; październik-grudzień: poniedziałek-piątek: 08.00-16.00.

 

Wstęp: bezpłatny.

 

Dojazd: Michniów leży przy drodze lokalnej nr 751, odchodzącej od trasy międzynarodowej E77 w Suchedniowie, ok. 15 km na południe od Skarżyska-Kamiennej; dojazd koleją do nieodległego Ostojowa: rozkłady jazdy dostępne na stronie www.pkp.pl.