Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Palmiry – Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry i cmentarz

rozwiń wszystkie

Historia

Miejscowość w Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy, miejsce potajemnych egzekucji polskich więźniów, przede wszystkim inteligencji. Egzekucje przeprowadzano tutaj od 7 grudnia 1939 r. do 17 lipca 1941 r. (rozstrzelano 1757 osób). Ofiary przywożono z więzień warszawskich, przede wszystkim Pawiaka i rozstrzeliwano nad uprzednio przygotowanymi dołami, które następnie maskowano. Celem Niemców było wymordowanie polskiej elity przywódczej i intelektualnej, mogącej kierować oporem społecznym wobec okupanta. Informacje o rozstrzeliwaniach i miejscu pochówku ich ofiar zostały ujawnione przede wszystkim dzięki leśnikom, którzy potajemnie zaznaczali miejsca zbrodni. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji zamordowanych i przeniesienie zwłok na specjalnie utworzony cmentarz w Palmirach, około 5 km od wsi. Na cmentarzu tym pochowano ciała 2204 zamordowanych w okolicach Palmir, a także w innych miejscowościach w okolicach Warszawy.

Tadeusz Rutkowski i Bartłomiej Grudnik

Pamięć

Przy cmentarzu, na którym pochowano zamordowanych znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa, oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, w którym znajduje się ekspozycja prezentująca fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami hitlerowskich egzekucji w lasach podwarszawskich. Na cmentarzu znajdują się groby wielu znanych postaci, m.in. Janusza Kusocińskiego – złotego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 r., Macieja Rataja – marszałka Sejmu, Mieczysława Niedziałkowskiego – posła, działacza socjalistycznego, Jana Pohoskiego – wiceprezydenta Warszawy.

W 1973 roku obok cmentarza powstało Muzeum Martyrologiczne – oddział Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy. W 2011 roku na miejscu starego pawilonu oddano do użytku nowoczesny budynek muzealny. Powstała nowa ekspozycja o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Stała multimedialna wystawa, z jednej strony „atakuje” zmysły zwiedzających dźwiękami i obrazem, z drugiej wycisza i zmusza do refleksji pamiątkami po zamordowanych, zgromadzonymi w minimalistycznych gablotach.

Dodatkowym elementem jest modernistyczna, surowa architektura Muzeum leżącego w środku Puszczy Kampinoskiej. Elewacja muzeum wyłożona została stalowymi płytami, które w zamierzony sposób pokryły się korozją. W płytach znajdują się otwory symbolizujące wloty po kulach. Jest ich dokładnie tyle, ile zabitych w Palmirach.

Tadeusz Rutkowski i Bartłomiej Grudnik

Informacje praktyczne

Palmiry – Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry i cmentarz

Miejsce Pamięci Palmiry 05-152 Czosnów

tel.: (22) 720-81-14, (22) 720-80-84

http://palmiry.muzeumwarszawy.pl/

e-mail: palmiry@muzeumwarszawy.pl

GODZINY OTWARCIA: w sezonie letnim (1 maja – 31 października): wtorek – niedziela 10.00 – 18.00 w sezonie zimowym (1 listopada – 30 kwietnia): wtorek – niedziela 9.00 – 16.00

Wstęp wolny oprowadzanie w języku polskim – 80 zł oprowadzanie w języku angielskim – 100 zł

Dojazd: Zjazd z drogi międzynarodowej E77 do Palmir i dalej do cmentarza ok. 6 km na północny zachód od Łomianek.

Do Muzeum można dotrzeć z Warszawy autobusem podmiejskiej linii 800.