Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Polichno, gmina Wolbórz – pomnik partyzancki

rozwiń wszystkie

Historia

Pomnik partyzancki w Polichnie (pow. piotrkowski, gmina Wolbórz) upamiętnia walkę stoczoną 10 czerwca 1942 r. przez dziesięcioosobowy oddział partyzancki GL im. S. Czarnieckiego, dowodzony przez Franciszka Zubrzyckiego („Małego Franka”) z żandarmerią niemiecką. Oddział przeprowadził napad na nadleśnictwo w Meszczach w celu zdobycia broni i pieniędzy. We wsi Budy, ok. 3 km od Polichna, partyzanci zatrzymali się na odpoczynek i tam zostali otoczeni przez żandarmerię z Piotrkowa, Tomaszowa Mazowieckiego i Częstochowy. Trzech z nich poległo, jeden został wysłany do Auschwitz, pozostałym udało się uciec. Walkę partyzancką pod Polichnem wykorzystywała propaganda polityczna w PRL. Była to pierwsza potyczka związanej z konspiracją komunistyczną GL (późniejszej AL), ale przedstawiano ją jako pierwszy przejaw czynnego oporu społeczeństwa polskiego i symbol walk o „ludową Polskę”.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

W 1948 r. na miejscu walki umieszczono kamień i tablicę pamiątkową. W 1966 r. w Polichnie wzniesiono Pomnik Czynu Zbrojnego Gwardii i Armii Ludowej (forma obelisku) autorstwa A. Biłasa. W 1968 otworzono Muzeum Czynu Partyzanckiego (podkreślające znaczenie GL/AL). Muzeum zostało niedawno zamknięte.

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Polichno, gmina Wolbórz – pomnik partyzancki

 

Polichno, gmina Wolbórz

 

Dojazd: Pomnik Czynu Partyzanckiego jest widoczny z drogi krajowej E67 ok. 10 km na północny wschód od Piotrkowa Trybunalskiego.