Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Sarnaki – pomnik
rozwiń wszystkie
Miejscowość na Podlasiu na południe od Łosic. W jej okolicach wiosną 1944 r. wywiad Armii Krajowej przechwycił niewybuch niemieckiej rakiety V-2. Po zbombardowaniu przez samoloty brytyjskie ośrodka rakietowego w Penemünde na wyspie Uznam, miejsce prób rakiet przeniesiono na poligon SS Pustków-Blizne koło Mielca. Wystrzeliwane stamtąd rakiety spadały m.in. w rejonie Sarnak. Kwaterujący w miejscowej szkole oddział niemiecki określał miejsce upadku rakiet i zbierał ich szczątki. O próbach tych dowiedziała się miejscowa komórka AK. Wywiad AK otrzymał następnie polecenie zdobycia części nowej broni. Mimo ścisłego dozorowania terenu przez Niemców udało się zdobyć całą rakietę, która 20 maja 1944 ugrzęzła w mokradłach nadbużańskich koło wsi Mierzwice i nie eksplodowała. Fragmenty rakiety przewieziono do Warszawy, skąd po badaniach przez zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. Janusza Groszkowskiego zostały 25 lipca 1944 r. przewiezione samolotem do Wielkiej Brytanii.
Tadeusz Rutkowski
W okolicy Sarnak zachowały się doły po eksplozjach V-2, a szczątki rakiet znajdują się w izbie muzealnej w szkole podstawowej. Na rynku w Sarnakach wznosi się (odsłonięty w 1995 r.) pomnik w kształcie wbitego w ziemię niewybuchu rakiety, upamiętniający akcję wywiadu Armii Krajowej.
Tadeusz Rutkowski
Sarnaki – pomnik
Dojazd: Sarnaki leżą na skrzyżowaniu dróg nr 19 i 811, między Siemiatyczami a Łosicami. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.