Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Suchożebry – Stalag 366, cmentarz jeniecki i pomnik
rozwiń wszystkie
W czerwcu 1941 r. został tutaj założony obóz dla radzieckich jeńców wojennych (Stalag 366). Jesienią 1941 r. zgromadzono w nim kilkadziesiąt tysięcy jeńców zatrudnionych przy różnego rodzaju pracach: wyrębie lasu, wyładunku węgla, budowie dróg itp. Jeńcy przebywali w fatalnych warunkach – pod gołym niebem bądź w prymitywnych ziemiankach, byli dziesiątkowani przez głód, zimno i epidemie. Zmarłych żołnierzy chowano nago w wykopanych rowach. W lesie w pobliżu obozu dokonywano egzekucji jeńców, przede wszystkim oficerów. Od 1942 r. w obozie przetrzymywano również jeńców francuskich, a od 1943 r. – włoskich. W obozie dochodziło do krwawo tłumionych buntów jeńców. Doszło także do trzech masowych ucieczek. Obóz został zlikwidowany w 1944 r. Po wojnie, na cmentarzu położonym w pobliżu stalagu, znaleziono groby 4-5 tys. jeńców, a w lesie pod Suchożebrami i w pobliżu torów kilkadziesiąt masowych i kilkaset mniejszych grobów. W sumie liczba zmarłych i zamordowanych jeńców obozu oceniana jest na 9-12 tys.
Tadeusz Rutkowski
Obecnie w lesie w pobliżu stacji kolejowej Podnieśno znajduje się cmentarz zmarłych i zamordowanych jeńców i pomnik ku ich czci.
Tadeusz Rutkowski
Suchożebry – Stalag 366, cmentarz jeniecki i pomnik
Dojazd: Suchożebry leżą przy drodze krajowej 63 między Siedlcami a Sokołowem Podlaskim. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.