Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Wąbrzeźno – pomniki ofiar z Wąbrzeźna i okolic

rozwiń wszystkie

Historia

W pierwszych dniach września 1939 r. rozbite w tzw. korytarzu pomorskim oddziały Armii „Pomorze” otrzymały rozkaz koncentrowania się w rejonie Wąbrzeźna, by przygotować się do planowanej obrony linii przedmieścia toruńskiego. Wycofujące się oddziały polskie były stale ostrzeliwane przez Luftwaffe. Po zakończeniu wojny w 1945 r. odnaleziono zwłoki 14 zabitych wówczas żołnierzy wojska polskiego i pochowano je we wspólnej kwaterze z zamordowanymi przez Niemców 17 października 1939 r. obywatelami Wąbrzeźna.

Nie był to jedyny przypadek kaźni wąbrzeźnian w czasie okupacji hitlerowskiej. Od września do grudnia 1939 r. Niemcy zamordowali we wsi Łopatki (gmina Książki), w dawnym wyrobisku piasku, ok. 2,5 tys. mieszkańców Wąbrzeźna i okolic (w tym dzieci). W 1944 r. Niemcy w celu zatarcia śladów odkopali masowe mogiły i spalili znajdujące się w nich zwłoki. Obecnie miejsce to upamiętnione jest  pomnikiem pomordowanych.

Bogusław Kopka

Pamięć

Zamordowanych przez Niemców mieszkańców Wąbrzeźna i żołnierzy Armii „Pomorze” upamiętnia pomnik-mogiła na miejscowym cmentarzu, znajdującym się przy ul. Mikołaja z Ryńska.

Miejsce kaźni zamordowanych mieszkańców Wąbrzeźna i okolic we wsi Łopatki upamiętnia pomnik pomordowanych.

Bogusław Kopka

Informacje praktyczne

Wąbrzeźno – pomniki ofiar z Wąbrzeźna i okolic

 

ul. Mikołaja z Ryńska, Wąbrzeźno, Polska

 

Dojazd: Wąbrzeźno jest miastem powiatowym położonym na skrzyżowaniu dróg 548, 534 i 551. Dojazd koleją (rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl). Łopatki leżą ok. 10 km na północny wschód przy drodze lokalnej.