Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Warszawa – Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
rozwiń wszystkie
Na cmentarzu (o powierzchni 19 ha) pochowano ciała 21 668 żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Warszawę w styczniu 1945 r. Ofensywa Armii Czerwonej w kierunku Warszawy rozpoczęła się 14 stycznia 1945 r. uderzeniem oskrzydlającym z dwóch z kierunków: 61 Armia uderzyła z przyczółka Magnuszewskiego (Magnuszew), a 47 Armia z okolic Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina. Celem uderzenia było okrążenie miasta przez zamknięcie pierścienia w okolicy Sochaczewa. Następnie miasto miało być zdobyte przez idące w drugim rzucie oddziały 1 Armii WP operującej znad Wisły. Obrona niemieckiej 9 Armii została przełamana na znacznej długości, a zagrożenie Warszawy okrążeniem skłoniło dowództwo niemieckie do ewakuacji miasta i wycofania wojsk na linię oporu nad dolną Bzurą, Rawką i środkową Pilicą. Ruiny lewobrzeżnej części miasta zostały zajęte 17 stycznia 1945 r. przez oddziały polskiej 1 Armii WP. Cmentarz i Mauzoleum im poświęcone otwarto w 1950 r. Pochowano na nim żołnierzy poległych w okolicach Warszawy, ekshumowanych po wojnie z cmentarzy w Warszawie i okolicach.
Tadeusz Rutkowski
Od ul. Żwirki i Wigury do centralnej części cmentarza wiedzie aleja – na jej końcu znajduje się 35-metrowy granitowy obelisk, przed którym stoją monumentalne figury sowieckich żołnierzy. Autorami Mauzoleum byli Bogdan L. Lachert i Ob. Kewhiszwili, rzeźby – Jerzy Jarnuszkiewicz i Stanisław Lisowski, kompozycji zieleni – Irma Ignaczak.
Tadeusz Rutkowski
Warszawa – Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
Dojazd: Dojazd autobusami linii 128, 136, 157, 175, 188 (przystanek ul. Pruszkowska). Plan miasta m.in. na stronie http://www.warszawa.planmiasta.info/.