Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Warzyce – masowe egzekucje

rozwiń wszystkie

Historia

W Warzycach (gmina i powiat Jasło) znajduje się cmentarz ofiar masowych egzekucji dokonanych przez policję i gestapo z Jasła w okolicznym lesie w latach 1940-1944. Liczba ofiar jest nieznana, było ich prawdopodobnie ok. 5 tys. Wśród nich znaleźli się Żydzi z gett we Frysztaku, Jaśle i Korczynie, okoliczna ludność rozstrzelana za udział w konspiracji lub nielegalny ubój mięsa i handel, wychowankowie zakładów dla umysłowo chorych, kalekie dzieci i opiekujące się nimi zakonnice oraz jeńcy radzieccy z obozu w Szebniach. Najwięcej egzekucji odbyło się w czerwcu i sierpniu 1942 r. Pomordowanych pochowano w 32 zbiorowych mogiłach.

Joanna Wawrzyniak

Pamięć

Na stronie internetowej gminy Jasło www.gminajaslo.pl umieszczono nazwiska 320 osób, których tożsamość udało się ustalić. Na cmentarzu oprócz mogił znajduje się tablica informująca o historii egzekucji i cmentarza.

Joanna Wawrzyniak

Informacje praktyczne

Warzyce – masowe egzekucje

 

Warzyce, Polska

 

Dojazd: Warzyce leżą przy drodze krajowej 98 ok. 5 km na wschód od Jasła. Dojazd autobusem miejskim z Jasła (rozkłady jazdy na stronie http://www.e-podroznik.pl).