Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Woldenberg – Oflag II C k. Dobiegniewa

rozwiń wszystkie

Historia

Największy obóz dla polskich oficerów został utworzony w maju 1940 r. kilometr na zachód od miasta o tej nazwie, na terenie tymczasowego stalagu. Tworzyło go 25 murowanych baraków (zbudowanych przez polskich jeńców), podzielonych na część wschodnią i zachodnią, te zaś na bataliony (po tysiąc jeńców), dzielące się z kolei na kompanie (po dwie na barak). Na początku 1945 r. obóz mieścił blisko 6 tys. oficerów (przeważnie niższych stopni) i 700 szeregowców obsługi. Przebywało w nim wielu rezerwistów, z zawodu wykładowców akademickich czy artystów, dlatego obóz słynął z szeroko rozwiniętego życia kulturalnego i naukowego. 25 stycznia 1945 r. Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Większość oficerów została w rejonie Barlinka uwolniona przez oddziały radzieckie, podobnie jak grupa chorych, pozostawiona w obozie; reszta znalazła się w obozach położonych na zachód od Łaby, gdzie oswobodziły ich wojska aliantów zachodnich.

Marek Deszczyński

Pamięć

Na terenie obozu w 1966 r. odsłonięto tablicę pamiątkową, a w jednym z dawnych baraków urządzono izbę pamięci. W pobliżu znajduje się cmentarz z grobami zmarłych jeńców.

Marek Deszczyński

Informacje praktyczne

Woldenberg – Oflag II C k. Dobiegniewa

 

Muzeum Woldenberczyków ul. Gorzowska 11, 66-520 Dobiegniew

 

tel. +48 95 761 10 95

 

http://www.muzeum.dobiegniew.pl

Istnieje możliwość obejrzenia galerii online: http://www.muzeum.dobiegniew.pl/galeria

e-mail: muzeum@dobiegniew.pl

 

Czynne: wtorek-piątek 9:00-16:00, sobota-niedziela 10:00-14:00

 

Dojazd: Dobiegniew leży na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 22 i nr 160. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na stronie www.pkp.pl.