Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Wrocław – Cmentarz Oficerów Armii Radzieckiej
rozwiń wszystkie
Cmentarz o powierzchni ok. 5,3 ha został usytuowany w dzielnicy Krzyki (ul. Karkonoska). Pochowano na nim ponad 750 oficerów Armii Czerwonej (w tym czterech uhonorowanych tytułem Bohatera Związku Radzieckiego), poległych w walkach o Wrocław i przeniesionych tutaj w latach 1945-1949 z różnych miejsc tymczasowego pochówku. Wśród oficerów Armii Czerwonej pochowano tutaj również dwóch niemieckich oficerów-antyfaszystów walczących po stronie radzieckiej. Obiekt zaprojektowali Anna i Tadeusz Ptaszyccy. Na cmentarzu przeważają mogiły indywidualne, początkowo wykonane z cegły, do końca lat 50. zastąpionej trwalszym lastryko. Wejścia do nekropolii, ogrodzonej niskim płotkiem, ozdobiono sprzętem wojskowym: armatami i czołgami z wyposażenia walczącej o miasto 6 Armii I Frontu Ukraińskiego.
Pozostałych poległych żołnierzy radzieckich walczących o Wrocław (7,2 tys.) pochowano na cmentarzu na Skowroniej Górze (ul. Spiska). Budowano go etapami w latach 1945-1967. Ostatecznie na terenie 1 hektara, otoczonym niskim żelaznym ogrodzeniem znalazły się 384 mogiły. Pośrodku cmentarza znajduje się pomnik w kształcie otwartej księgi (projekt Łucji Skomorowskiej).
Krzysztof Ruchniewicz
W 1947 r. pośrodku cmentarza wzniesiono panteon w formie gloriety z pięcioma kolumnami (projekt R. Felińskiego). W latach 2004-2005 przeprowadzono prace renowacyjne.
Krzysztof Ruchniewicz
Wrocław – Cmentarz Oficerów Armii Radzieckiej
ul. Karkonoska, Wrocław
Dojazd: koleją (rozkłady jazdy na www.pkp.pl); plan Wrocławia dostępny m.in. na stronie www.wroclaw.pl.