Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Wrocław – Obóz pracy – Ausländer-Auffanglager Clausewitzstrasse

rozwiń wszystkie

Historia

Obóz znajdował się na terenie obecnego Zespołu Szkół Łączności na ul. Hauke-Bosaka.  Był to jeden z większych obozów tego typu we Wrocławiu. W mieście (przede wszystkim w fabrykach) zatrudniano około 50 tys. robotników przymusowych, z których połowę stanowili Polacy. Prawie 90 procent z nich przetrzymywano w ok. 70 różnej wielkości obozach pracy, gdzie panował surowy reżym i fatalne warunki bytu.

Obóz na obecnej ul. Hauke-Bosaka istniał do wiosny 1945 r. W najtragiczniejszym położeniu robotnicy znaleźli się w czasie oblężenia Wrocławia. Zmuszani do prowadzenia prac fortyfikacyjnych, porządkowych i innych, narażeni byli nie tylko na głód i przemoc, ale i ostrzał w czasie walk. Obóz na ul. Hauke-Bosaka został zbombardowany w kwietniu 1945 r., co spowodowało duże straty wśród przetrzymywanych. Ocalałych skierowano do obozu w Sołtysowicach.

W obozie przetrzymywano pod koniec wojny ponad 3 tys. osób (według niektórych źródeł nawet 10 tys.) – robotników przymusowych z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Francji, Jugosławii.

Krzysztof Ruchniewicz

Pamięć

Tragiczne losy przetrzymywanych w obozie na ul. Hauke-Bosaka więźniów upamiętnia tablica wmurowana w 1970 r.

Innym znanym miejscem pamięci poświęconym polskim robotnikom przymusowym jest obelisk na pl. Grunwaldzkim (przy moście Szczytnickim), który poświęcono ofiarom budowy lotniska wojskowego w czasie obrony Festung Breslau. Odsłonięto go w 1990 r.

Krzysztof Ruchniewicz

Informacje praktyczne

Wrocław – Obóz pracy – Ausländer-Auffanglager Clausewitzstrasse

 

ul. Hauke-Bosaka, Wrocław

 

Dojazd: koleją (rozkłady jazdy na www.pkp.pl); plan Wrocławia dostępny m.in. na stronie www.wroclaw.pl.