Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci
rozwiń wszystkie
Na terenie założonego w 1893 r. renomowanego Izraelickiego Zakładu Wychowawczego, w którym żydowska młodzież mogła uczyć się zawodów rolniczych i rzemieślniczych, w latach 1941-42 gestapo założyło „dom żydowski” (Judenhaus) i zbiorczy obóz deportacyjny. Po deportacji Żydów z Hanoweru i okolicy Gestapo umieściło w tym budynku „policyjne więzienie zastępcze”. Wśród więźniów dominowali robotnicy przymusowi, których aresztowano za najmniejsze przewinienia. Niektórzy z nich zostali skazani na śmierć. Wprawdzie skazańcy najczęściej transportowani byli do KZ Neuengamme, jednak również w Ahlem zamordowano co najmniej 400 osób.
Christoph Kreutzmüller
Po zakończeniu wojny budynek służył jako szkoła. W jego piwnicach w 2004 r. zostało otwarte miejsce pamięci, dokumentujące skomplikowaną, wielowątkową historię Ahlem. Przedstawione zostały aspekty życia gminy żydowskiej i historia Izraelickiego Zakładu Wychowawczego oraz ich znaczenie dla budowy państwa Izrael. Zaprezentowana jest również funkcja budynku jako zbiorczego obozu deportacyjnego i więzienia gestapo.
W ramach pracy zespołu miejsca pamięci oferowane są tematyczne oprowadzania i jednodniowe projekty.
W następnych latach miejsce pamięci w Ahlem ma być rozbudowane na centralny ośrodek w regionie Hannover. W tej chwili odbywa sie konkurs co do nowego kształtu miejsca. Projekt, który wygrał konkurs architektoniczny, zostanie zrealizowany do 2014 roku.
Christoph Kreutzmüller
Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci
Heisterbergallee 8, 30453 Hannover
+49 511 61622245
+49 (0)511 616 232 29
http://www.gedenkstaette-ahlem.de/
gedenkstaette@region-hannover.de
Oprowadzanie (również grup) po kontakcie telefonicznym. poniedziałek, sobota – zamknięte wtorek – środa 10 – 17 czwartek 10 – 19 piątek 10 – 14 niedziela 11 – 17
Wstęp: wolny
Dojazd: S-bahn 10 kierunek Ahlem, przystanek Ehrhartstraße.