Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci

rozwiń wszystkie

Historia

Na terenie założonego w 1893 r. renomowanego Izraelickiego Zakładu Wychowawczego, w którym żydowska młodzież mogła uczyć się zawodów rolniczych i rzemieślniczych, w latach 1941-42 gestapo założyło „dom żydowski” (Judenhaus) i zbiorczy obóz deportacyjny. Po deportacji Żydów z Hanoweru i okolicy Gestapo umieściło w tym budynku „policyjne więzienie zastępcze”. Wśród więźniów dominowali robotnicy przymusowi, których aresztowano za najmniejsze przewinienia. Niektórzy z nich zostali skazani na śmierć. Wprawdzie skazańcy najczęściej transportowani byli do KZ Neuengamme, jednak również w Ahlem zamordowano co najmniej 400 osób.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

Po zakończeniu wojny budynek służył jako szkoła. W jego piwnicach w 2004 r. zostało otwarte miejsce pamięci, dokumentujące skomplikowaną, wielowątkową historię Ahlem. Przedstawione zostały aspekty życia gminy żydowskiej i historia Izraelickiego Zakładu Wychowawczego oraz ich znaczenie dla budowy państwa Izrael. Zaprezentowana jest również funkcja budynku jako zbiorczego obozu deportacyjnego i więzienia gestapo.

W ramach pracy zespołu miejsca pamięci oferowane są tematyczne oprowadzania i jednodniowe projekty.

W następnych latach miejsce pamięci w Ahlem ma być rozbudowane na centralny ośrodek w regionie Hannover. W tej chwili odbywa sie konkurs co do nowego kształtu miejsca. Projekt, który wygrał konkurs architektoniczny, zostanie zrealizowany do 2014 roku.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci

 

Heisterbergallee 8, 30453 Hannover

 

+49 511 61622245

 

+49 (0)511 616 232 29

 

http://www.gedenkstaette-ahlem.de/

 

gedenkstaette@region-hannover.de

 

Oprowadzanie (również grup) po kontakcie telefonicznym. poniedziałek, sobota – zamknięte wtorek – środa 10 – 17 czwartek 10 – 19 piątek 10 – 14 niedziela 11 – 17

 

Wstęp: wolny

 

Dojazd: S-bahn 10 kierunek Ahlem, przystanek Ehrhartstraße.