Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Berlin – Muzeum Warsztatu Ociemniałych Otto Weidta

rozwiń wszystkie

Historia

Na Rosenthaler Strasse 39, w oficynie jednego z typowych podwórzy, w którym mieści się również Centrum im. Anny Frank, znajduje się Muzeum Warsztatu Ociemniałych Otto Weidta. Zmodyfikowana w 2006 r. stała wystawa pokazuje w oryginalnym miejscu historię warsztatu, należącego do drobnego przedsiębiorcy Otto Weidta, w którym zatrudnieni byli ociemniali. W zakładzie tym podczas wojny wyrabiano miotły i szczotki na potrzeby Wehrmachtu. Większość z 35 pracowników warsztatu było Żydami, których Otto Weidt nie tylko traktował po ludzku, ale też próbował uchronić przed deportacją. Kiedy stało się to niemożliwe, starał się o znalezienie dla niektórych z nich kryjówek i pomagał ukrywającym się. Pochodzącą z Polski rodzinę Hornów ukrył bezpośrednio w swoim warsztacie, a jednej ze współpracownic zorganizował ucieczkę z obozu koncentracyjnego.

Żydowska pisarka, Inge Deutschkron, była przez dwa lata zatrudniona w warsztacie Otto Weidta. Po wojnie intensywnie zaangażowała się w zachowanie pamięci o jego humanitaryzmie i odwadze.

Wskazówka: Chaim, Machla, Max i Ruth Hornowie, których kryjówka została zdradzona, zostali 14 października 1943 r. deportowani do Auschwitz i zamordowani.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

W 1998 r. berlińscy studenci zajęli pomieszczenia byłego warsztatu i otworzyli tam małą ekspozycję pod nazwą „Ślepe zaufanie”. Do 2005 r. Warsztat Ociemniałych istniał jako filia Muzeum Żydowskiego w Berlinie, a obecnie znajduje się pod zarządem Miejsca Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu.

Dla upamiętnienia rodziny Hornów na Großbeerenstraße 92 zostały położone tzw. „Stolpersteine”. W kompleksie kamienic na Rosenthalerstrasse 39  otwarto nowe miejsce pamięci „Cisi Bohaterowie” (Stille Helden). Upamiętnia ono zarówno Żydów, którzy ukrywali się przed prześladowaniami i deportacją, jak i ich pomocników i wybawców.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Berlin – Muzeum Warsztatu Ociemniałych Otto Weidta

Museum „Blindenwerkstatt Otto Weidt” Rosenthaler Str. 39 10178 Berlin

tel. +49 30 2859 94 07

http://www.blindes-vertrauen.de

info@museum-blindenwerkstatt.de

Czynne: poniedziałek-niedziela: 10.00-20.00 Cotygodniowe oprowadzanie godz. 15 w niedzielę, bez uprzedniego zapisu.

Wstęp i opieka pedagogiczna: bezpłatne.