Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Breitenau – Miejsce Pamięci KZ

rozwiń wszystkie

Historia

Na terenie byłego klasztoru w Breitenau, który od 1874 r. służył jako dom pracy dla osób uznanych za aspołeczne, już w 1933 r. założono jeden z blisko 70 wczesnych obozów koncentracyjnych, w którym do czasu jego likwidacji w 1934 r. więziono i szykanowano prawie 500 osób. W tym czasie w sąsiadującym z obozem kościele bez zmian odprawiano nabożeństwa. Latem 1940 r. w Breitenau powstał ponownie obóz. Tym razem był to poprawczy obóz pracy, w którym uznani za niesubordynowanych robotnicy mieli zostać nauczeni posłuszeństwa. W sumie przetrzymywano tu 8,5 tys. osób, większość z nich od sześciu do ośmiu tygodni. Więźniami byli najczęściej cudzoziemscy robotnicy przymusowi, którzy przybywali tu z jednego z 200 obozów pracy przymusowej w okolicach Kassel. Niektórzy więźniowie zmarli już w Breitenau, zaś z tych, którzy przeżyli prawie co piąty trafił do obozu koncentracyjnego. Jeszcze 30 marca 1945 r. gestapo zamordowało tu 28 więźniów.

Do 1973 r. w Breitenau znajdował się zakład zamknięty dla dziewcząt.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

W 1984 r. na terenie obozu otworzono miejsce pamięci. Otwarta w 1992 r. wystawa w oryginalnej formie łączy w sobie prezentację wydarzeń historycznych z artystycznym ujęciem tematu. Na miejscu znajduje się też wiele dokumentów, dotyczących losów polskich robotników przymusowych, którzy byli więzieni w Breitenau. Oprowadzanie może obejmować zarówno wystawę, jak i teren obozu oraz najbliższą okolicę.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Breitenau – Miejsce Pamięci KZ

 

Brückenstraße 12, 34302 Guxhagen 

 

tel. +49 5665 3533

 

http://www.gedenkstaette-breitenau.de

Ze względu na pandemię COVID-19 miejsce pamięci oferuje na swojej stronie facebook formę wirtualnego zwiedzania w oparciu o krótkie materiały video: https://www.facebook.com/breitenauerinnern/videos/?ref=page_internal

e-mail: gedenkstaette-breitenau@t-online.de

 

Czynne: poniedziałek-piątek 9:00-13:00 i 14:00-16:00; niedziela 13:00-17:00.

 

Wstęp i opieka pedagogiczna: bezpłatne.