Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Hamburg – Bullenhuser Damm – Miejsce Pamięci
rozwiń wszystkie
W KZ Hamburg-Neuengamme lekarz SS Kurt Heißmeyer przeprowadzał na więźniach eksperymenty medyczne. W listopadzie 1944 r. w celu przeprowadzenia prób z gruźlicą rozkazał sprowadzić z KZ Auschwitz-Birkenau grupę 20 małych dzieci, które przy likwidowaniu obozu w Neuengamme miały zostać zamordowane, aby zatuszować zbrodnie SS. W tym celu dzieci wraz z czworgiem opiekunów przewieziono do jednego z podobozów w hamburskiej dzielnicy Rothenburgsort. W piwnicach budynku byłej szkoły przy Bullenhuser Damm, w której uprzednio mieszkali więźniowie podobozu, esesmani powiesili dzieci i ich opiekunów, a w kilka godzin później zamordowali tam również 24 więźniów rosyjskich.
Christoph Kreutzmüller
Część budynku wraz z pomieszczeniami piwnicznymi, gdzie doszło do masowego mordu, należy dzisiaj do miejsca pamięci Bullenhuser Damm. Wystawa informuje o losie pomordowanych. Podczas oprowadzania można dokładniej usłyszeć historię żydowskich dzieci z Polski. Częściowo możliwa jest rekonstrukcja etapów prześladowania od getta po deportację do obozu zagłady. Ponadto wystawa porusza kwestię traktowania sprawców zbrodni w powojennych Niemczech: odpowiedzialny za te wydarzenia dowódca SS, Arnold Stripper, nigdy nie został postawiony przed sądem.
Miejsce pamięci Bullenhuser Damm jest filią miejsca pamięci KZ Neuengamme. Stowarzyszenie „Dzieci z Bullenhuser Damm” na tyłach budynku założyło rozarium, w którym stoi również pomnik poświęcony zamordowanym radzieckim jeńcom wojennym. Odwiedzający mogą tutaj na znak pamięci zasadzić krzaczek róży.
Christoph Kreutzmüller
Hamburg – Bullenhuser Damm – Miejsce Pamięci
Bullenhuser Damm 92, 20539 Hamburg
tel. +49 40 428 13 10
https://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/ausstellungen/bullenhuser-damm/
Istnieje dział „Wystawa Online”: http://offenes-archiv.de/de/WeitereAusstellungen/ausstellung-bdamm.xml
info@museumsdienst-hamburg.de
Czynne: Miejsca Pamięci niedziela 10:00-17:00 (lub po uzgodnieniu); rozarium o każdej porze.
Wstęp: wolny; oprowadzanie: dwugodzinne dla grup młodzieżowych 15 € (dodatkowa opłata za język obcy).
Rezerwacja: Museumsdienst der Kulturbehörde.