Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Hamburg – Bullenhuser Damm – Miejsce Pamięci

rozwiń wszystkie

Historia

W KZ Hamburg-Neuengamme lekarz SS Kurt Heißmeyer przeprowadzał na więźniach eksperymenty medyczne. W listopadzie 1944 r. w celu przeprowadzenia prób z gruźlicą rozkazał sprowadzić z KZ Auschwitz-Birkenau grupę 20 małych dzieci, które przy likwidowaniu obozu w Neuengamme miały zostać zamordowane, aby zatuszować zbrodnie SS. W tym celu dzieci wraz z czworgiem opiekunów przewieziono do jednego z podobozów w hamburskiej dzielnicy Rothenburgsort. W piwnicach budynku byłej szkoły przy Bullenhuser Damm, w której uprzednio mieszkali więźniowie podobozu, esesmani powiesili dzieci i ich opiekunów, a w kilka godzin później zamordowali tam również 24 więźniów rosyjskich.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

Część budynku wraz z pomieszczeniami piwnicznymi, gdzie doszło do masowego mordu, należy dzisiaj do miejsca pamięci Bullenhuser Damm. Wystawa informuje o losie pomordowanych. Podczas oprowadzania można dokładniej usłyszeć historię żydowskich dzieci z Polski. Częściowo możliwa jest rekonstrukcja etapów prześladowania od getta po deportację do obozu zagłady. Ponadto wystawa porusza kwestię traktowania sprawców zbrodni w powojennych Niemczech: odpowiedzialny za te wydarzenia dowódca SS, Arnold Stripper, nigdy nie został postawiony przed sądem.

Miejsce pamięci Bullenhuser Damm jest filią miejsca pamięci KZ NeuengammeStowarzyszenie „Dzieci z Bullenhuser Damm” na tyłach budynku założyło rozarium, w którym stoi również pomnik poświęcony zamordowanym radzieckim jeńcom wojennym. Odwiedzający mogą tutaj na znak pamięci zasadzić krzaczek róży.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Hamburg – Bullenhuser Damm – Miejsce Pamięci

 

Bullenhuser Damm 92, 20539 Hamburg

 

tel. +49 40 428 13 10

 

https://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/ausstellungen/bullenhuser-damm/

Istnieje dział „Wystawa Online”: http://offenes-archiv.de/de/WeitereAusstellungen/ausstellung-bdamm.xml

info@museumsdienst-hamburg.de

 

Czynne: Miejsca Pamięci niedziela 10:00-17:00 (lub po uzgodnieniu); rozarium o każdej porze.

 

Wstęp: wolny; oprowadzanie: dwugodzinne dla grup młodzieżowych 15 € (dodatkowa opłata za język obcy).

 

Rezerwacja: Museumsdienst der Kulturbehörde.