Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Hamburg – Miejsce Pamięci Plattenhaus

rozwiń wszystkie

Historia

Od września 1944 r. do maja 1945 r. w hamburskiej dzielnicy Sasel istniał podobóz KZ Neuengamme. Do Sasel z obozu Auschwitz-Birkenau SS sprowadziło 500 kobiet. Były to przede wszystkim Żydówki z getta łódzkiego, których rodziny zamordowane zostały w komorach gazowych Birkenau. Kobiety zostały zatrudnione przy odgruzowywaniu centrum Hamburga i przy budowie osiedla w Poppenbüttel. Wiele z nich zmarło na skutek pobicia, wycieńczenia i chorób. 7 kwietnia 1945 r. kobiety odtransportowano do KZ Bergen-Belsen. W połowie kwietnia w Sasel umieszczono kobiety z podobozów Hamburg-Langenhorn i Helmstedt-Beendorf, między którymi znajdowały się też Polki, wywiezione po upadku Powstania Warszawskiego.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

Miejsce Pamięci Plattenhaus Poppenbüttel znajduje się w ostatnim zachowanym budynku zbudowanego przez więźniów w Poppenbüttel obozu koncentracyjnego. W jednej części budynku znajduje się wystawa obrazująca historię podobozu w Sasel, w drugiej zrekonstruowano warunki mieszkaniowe w prowizorycznej kwaterze.

Tematyczne zwiedzanie i oprowadzanie może dotyczyć różnych kwestii, jak np. losu polskich Żydówek, Powstania Warszawskiego, zniszczeń wojennych lub odbudowy zburzonego miasta.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Hamburg – Miejsce Pamięci Plattenhaus Poppenbüttel

 

Glockengießerwall 5a 22095 Hamburg

 

tel. +49 40 428 13 10

 

Czynne: niedziela 10:00-17:00 (lub po uzgodnieniu).

 

Rezerwacja: Museumsdienst der Kulturbehörde