Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Hamburg – Neuengamme – Miejsce Pamięci

rozwiń wszystkie

Historia

Obóz koncentracyjny Hamburg-Neuengamme należał do „nowej generacji” obozów, w których systematycznie wyzyskiwano siłę roboczą więźniów – np. w cegielni. Od 1938 r. do Neuengamme trafiło w sumie ok. 100 tys. więźniów, którzy w obozie macierzystym lub w jednym z ponad 80 jego podobozów poddani byli terrorowi SS. Nie przeżyło go ponad 40 tys. osób. Od 1940 r. SS systematycznie rozbudowywało KZ Neuengamme, przede wszystkim jako obóz koncentracyjny dla Polaków. Dopiero później liczba radzieckich więźniów przewyższyła liczbę co najmniej 15 184 tys. polskich więźniów.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

Miejsce pamięci obejmuje dzisiaj licznie zachowane budynki obozowe, pomniki i pojedyncze duże ekspozycje dotyczące historii obozu koncentracyjnego, SS, komanda roboczego „Klinkerwerk” i wykorzystywania pracy więźniów w przemyśle zbrojeniowym.

Na wizytę w miejscu pamięci połączoną ze zwiedzaniem terenu obozu i wprowadzeniem w tematykę ekspozycji należy zaplanować co najmniej trzy godziny. W ramach dnia studyjnego w czasie pięciogodzinnego programu można szczegółowo badać wybrane aspekty polsko-niemieckiej historii. Tak więc np. można omówić los wywiezionego z Polski do Niemiec na roboty przymusowe młodego Waleriana Wróbla i sposób obchodzenia się Niemców z Polakami podczas II wojny światowej. Inne jednodniowe projekty mogą ukazać los tysięcy Polek i Polaków, którym Gestapo zarzucało działalność opozycyjną. Schwytani w łapankach lub zatrzymani po Powstaniu Warszawskim cywile określani byli jako „element aspołeczny” lub „kryminaliści”.

Obok nowych ekspozycji stałych, muzeum dysponuje jeszcze jednym elementem uzupełniającym paletę tematów dotyczących KZ Neuengamme. Otwarte archiwum oferuje zwiedzającym możliwość pogłębienia wiedzy przy pomocy  przygotowanych tekstów, zdjęć, wystaw i materiałów medialnych. Przy stanowiskach komputerowych można skorzystać z bazy danych. Niemiecka i polska młodzież może posłuchać po polsku lub niemiecku wywiadów biograficznych z byłymi więźniami obozu i przejrzeć polską i niemiecką literaturę o okupacji niemieckiej i prześladowaniach Polaków. Wszystkie punkty programu oferowane są w języku polskim i niemieckim.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Hamburg – Neuengamme – Miejsce Pamięci

 

KZ Gedenkstätte Neuengamme, Jean-Dolidier-Weg 75 21039 Hamburg

 

tel. +49 40 428 131-500

 

http://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de

Obszerny dział „Cyfrowej Oferty” https://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/service/digitales/

Istnieje także możliwość wirtualnego zwiedzania.

e-mail: info@kz-gedenkstaette-neuengamme.de

 

Czynne: poniedziałek-piątek 9:30-16:00, od kwietnia do września, sobota-niedziela w godz. 12:00-19:00; od października do marca 12:00-17:00

 

Wstęp: wolny; oprowadzanie: program trzygodzinny dla grup młodzieżowych 20 €; całodniowy projekt 30 € (dodatkowa opłata za oprowadzanie w obcym języku).

 

Konsultacja muzealno-pedagogiczna: tel. +49 40 428 131 521

Uwaga! Rezerwacja w Museumsdienst der Kulturbehörde: Glockengießerwall 5a, 22095 Hamburg, tel. +49 40 428 13 10.

Dojazd: S-Bahn: S-Bahnhof Bergedorf (S2/S21), następnie autobus 227, 327

Samochodem: A 25, zjazd Curslack