Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Monachium – „Biała Róża” – studencka grupa oporu
rozwiń wszystkie
W 1942 r. na Uniwersytecie Monachijskim Hans Scholl i Alexander Schmorell skupili wokół siebie grupę studentów, którzy przy pomocy napisów na ścianach i ulotek wzywali do „biernego oporu” przeciwko reżimowi i jego zbrodniczym przywódcom. Podczas jednej z akcji rozprowadzania ulotek na terenie Uniwersytetu Hans Scholl i jego siostra Sophie zostali rozpoznani i zadenuncjowani. Rodzeństwo Scholl i większość innych członków grupy zostało skazanych na śmierć przez Trybunał Ludowy i straconych.
Wskazówka: Centrala monachijskiego gestapo, w której – obok setek innych osób – przesłuchiwani byli również członkowie Białej Róży, znajdowała się po wschodniej stronie Maximilianplatz. W 1985 r. została tam wzniesiona wysoka kamienna kolumna, poświęcona ofiarom narodowo-socjalistycznej przemocy. Jednocześnie ta część placu przemianowana została na pl. Ofiar Narodowego Socjalizmu.
W budynku byłego gestapo znajduje się obecnie siedziba Bayerische Landesbank. W zakładzie karnym Stadelheim, w którym odbyła się egzekucja członków Białej Róży, znajduje się dzisiaj niewielkie miejsce pamięci, które można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu terminu z portierem. Ciała członków Białej Róży spoczywają na honorowym miejscu na pobliskim cmentarzu Stadelheim.
Christoph Kreutzmüller
W 1988 r. przed uniwersytetem w płyty chodnika zostały wpuszczone białe ceramiczne tafle, sprawiające wrażenie rozrzuconych ulotek. Na taflach wypalone są fragmenty tekstów z ulotek i innych dokumentów oraz krótkie noty biograficzne. W westybulu głównego gmachu uniwersytetu w 1997 r. powstało Miejsce Pamięci i Refleksji Biała Róża. Dokumentuje ono historię grupy oporu i skazania jej członków, ale zadaje też pytanie o rolę uniwersytetu w okresie panowania nazistowskiej dyktatury. Ekspozycję uzupełnia pięć kolumn z informacją audio.
Christoph Kreutzmüller
Monachium – „Biała Róża” – studencka grupa oporu
tel: 089 / 2180-3053
http://www.weisse-rose-stiftung.de
Czynne: poniedziałek- piątek 10:00-16:00, sobota 12:00 – 15:00
Wstęp: wolny.