Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Monachium – „Biała Róża” – studencka grupa oporu

rozwiń wszystkie

Historia

W 1942 r. na Uniwersytecie Monachijskim Hans Scholl i Alexander Schmorell skupili wokół siebie grupę studentów, którzy przy pomocy napisów na ścianach i ulotek wzywali do „biernego oporu” przeciwko reżimowi i jego zbrodniczym przywódcom. Podczas jednej z akcji rozprowadzania ulotek na terenie Uniwersytetu Hans Scholl i jego siostra Sophie zostali rozpoznani i zadenuncjowani. Rodzeństwo Scholl i większość innych członków grupy zostało skazanych na śmierć przez Trybunał Ludowy i straconych.

Wskazówka: Centrala monachijskiego gestapo, w której – obok setek innych osób – przesłuchiwani byli również członkowie Białej Róży, znajdowała się po wschodniej stronie Maximilianplatz. W 1985 r. została tam wzniesiona wysoka kamienna kolumna, poświęcona ofiarom narodowo-socjalistycznej przemocy. Jednocześnie ta część placu przemianowana została na pl. Ofiar Narodowego Socjalizmu.

W budynku byłego gestapo znajduje się obecnie siedziba Bayerische Landesbank. W zakładzie karnym Stadelheim, w którym odbyła się egzekucja członków Białej Róży, znajduje się dzisiaj niewielkie miejsce pamięci, które można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu terminu z portierem. Ciała członków Białej Róży spoczywają na honorowym miejscu na pobliskim cmentarzu Stadelheim.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

W 1988 r. przed uniwersytetem w płyty chodnika zostały wpuszczone białe ceramiczne tafle, sprawiające wrażenie rozrzuconych ulotek. Na taflach wypalone są fragmenty tekstów z ulotek i innych dokumentów oraz krótkie noty biograficzne. W westybulu głównego gmachu uniwersytetu w 1997 r. powstało Miejsce Pamięci i Refleksji Biała Róża. Dokumentuje ono historię grupy oporu i skazania jej członków, ale zadaje też pytanie o rolę uniwersytetu w okresie panowania nazistowskiej dyktatury. Ekspozycję uzupełnia pięć kolumn z informacją audio.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Monachium – „Biała Róża” – studencka grupa oporu

 

DenkStätte Weiße Rose Geschwister-Scholl-Platz 1 Ludwig-Maximilians-Universität München 80539 München 

 

tel: 089 / 2180-3053

 

http://www.weisse-rose-stiftung.de

 

Czynne: poniedziałek- piątek 10:00-16:00, sobota 12:00 – 15:00

 

Wstęp: wolny.