Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Norymberga – Kompleks Zjazdowy Partii Rzeszy

rozwiń wszystkie

Historia

W 1933 r. Norymberga została mianowana miastem zjazdów partyjnych Rzeszy. Do 1938 r. odbywały się tu doroczne zjazdy NSDAP, na których spotykały się delegacje wszystkich oddziałów partii i ich najwyżsi przywódcy. Zjazdy stanowiły okazję do propagandowej autoprezentacji narodowo-socjalistycznego reżimu (co ilustruje np. film „Triumf woli” w reżyserii Leni Riefenstahl).

Tutaj w 1935 r. zostały uchwalone „Ustawa o obywatelstwie Rzeszy” i „Ustawa o ochronie krwi niemieckiej i honoru niemieckiego”, powszechnie znane jako Ustawy Norymberskie. Położyły one prawne podwaliny pod systematyczne wykluczanie Żydów ze społeczeństwa. Z powodu przybierających coraz większe rozmiary zjazdów zaplanowano też i rozpoczęto budowę gigantycznych kompleksów architektonicznych, które po wojnie zostały częściowo wysadzone w powietrze.

Wskazówka: W tzw. Obozie SA – części terenu zlotów partyjnych – w 1941 r. powstał obóz dla radzieckich jeńców wojennych, których tysiące zmarło na skutek niedożywienia. Pozostałych przewieziono do KZ Flossenbürg i tam zamordowano.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

W 1985 r. władze miasta otworzyły tu niewielką wystawę, a w 2001 r. w hali kongresowej nastąpiło otwarcie Centrum Dokumentacji. W centrum stałej ekspozycji „Fascynacja i przemoc” ukazane są te aspekty nazistowskiej dyktatury, które bezpośrednio dotyczą Norymbergi. Obok zjazdów partyjnych są to więc również Procesy Norymberskie. Na wystawie, która ma służyć jako wprowadzenie do zwiedzania całego terenu, poruszone są również trudne aspekty obchodzenia się po 1945 r. z problemem dziedzictwa architektonicznego. Oferta pedagogiczna obejmuje uzupełniające omawianie wystawy, zwiedzanie terenu oraz seminaria.

W budynku sądu na Fürther Straße, gdzie od listopada 1945 r. do października 1946 r. obradował Międzynarodowy Trybunał Wojskowy, znajduje się od listopada 2010 r. stała wystawa pod tytułem „Memorium Nürnberger Prozesse”.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Norymberga – Kompleks Zjazdowy Partii Rzeszy

 

Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände Bayernstraße 110 90478 Nürnberg 

 

tel. +49 9123 156 66

 

http://www.museen.nuernberg.de/dokuzentrum

Obszerne archiwum cyfrowe z interaktywną mapą kompleksu: https://museen.nuernberg.de/dokuzentrum/themen/das-gelaende/das-reichsparteitagsgelaende/

e-mail: dokumentationszentrum@stadt.nuernberg.de

 

Czynne: poniedziałek-piątek 9:00-18:00; sobota-niedziela 10:00 -18:00.

 

Wstęp: 5 € (bilet normalny), 3 € (bilet ulgowy); rabat grupowy; oprowadzanie w sobotę i niedzielę o 14.00/15.00.

 

Memorium Nürnberger Prozesse, Bärenschanzstraße 72 90429 Nürnberg

tel.: +49 911 321-79 372
www.memorium-nuernberg.de
E-mail: memorium@stadt.nuernberg.de

Otwarte: środa – poniedziałek: 10.00 – 18.00