Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Peenemünde – Historyczno-Techniczne Muzeum

rozwiń wszystkie

Historia

Od 1936 r. w Peenemünde istniał wojskowy poligon doświadczalny, w którym grupa naukowców pracowała nad konstrukcją i rozwojem broni rakietowej. Wykorzystywano przy tym ok. 1 tys. robotników przymusowych, którzy musieli wykonywać szczególnie niebezpieczne prace. Zginęło przy tym co najmniej 200 osób. Kolejnych 200 więźniów straciło życie w sierpniu 1943 r. podczas nalotu lotnictwa brytyjskiego. Po nalocie produkcja rakiet z Peenemünde została przeniesiona w podziemia, do specjalnie w tym celu wybudowanego KZ Mittelbau-Dora.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

W 1971 r. w Peenemünde został odsłonięty pomnik. Teren poligonu używany był dla celów wojskowych do 1991 r. Po zlikwidowaniu jednostki wojskowej otwarto wystawę, która jednak dotyczyła przede wszystkim technicznej strony konstrukcji rakiet. Po wielu debatach przygotowano w końcu nową ekspozycję, która przypomina również o historii ofiar – robotników przymusowych w Peenemünde, o więźniach KZ Mittelbau-Dora oraz o ludności cywilnej, która zginęła w miejscach zniszczonych przy pomocy konstruowanych tu rakiet.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Peenemünde – Historyczno-Techniczne Centrum Informacyjne – Rakietowy Poligon Doświadczalny

 

Historisch-Technisches Informationszentrum Im Kraftwerk 17449 Peenemünde

 

tel. +49 38371 505-0

 

http://www.peenemuende.de

 

e-mail: htm@peenemuende.de

 

Czynne: w miesiącach letnich codziennie w godz. 10:00-18:00; w miesiącach zimowych wtorek-niedziela 10:00-16:00; listopad-marzec: poniedziałki nieczynne.

 

Wstęp: 8 € (bilet normalny), 5 € (bilet ulgowy); oprowadzanie: 30 €.