Czcionka
de

Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech

Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bazy!

Seelower Höhen – Miejsce Pamięci – Muzeum

rozwiń wszystkie

Historia

W kwietniu 1945 r. w okolicach Seelow odbyła się bitwa między niemieckim Wehrmachtem a Armią Czerwoną, wspieraną przez polskie jednostki. Dowództwo Armii Czerwonej robiło wszystko, aby jak najszybciej dotrzeć do Berlina, niemieccy żołnierze stawiali jednak zaciekły opór mimo beznadziejnego położenia militarnego. W trwającym trzy dni piekle bitwy zginęło 33 tys. żołnierzy radzieckich, 5 tys. polskich i 12 tys. niemieckich.

Na północ od Seelow znajdowała się twierdza Kostrzyn nad Odrą (Festung Küstrin). Położone na jednej z wysp na Odrze stare miasto zostało podczas walk pod koniec II Wojny światowej zrównane z ziemią i jest dzisiaj niezamieszkałe.

Christoph Kreutzmüller

Pamięć

Już w 1945 r. na byłym polu bitwy wzniesiono ogromną rzeźbę z brązu, przedstawiającą zwycięskiego czerwonoarmistę. Założono również cmentarz poległych. W 1972 r. powstało Miejsce pamięci ku chwale zwycięskiej Armii Czerwonej. W późniejszym czasie wystawę zmodyfikowano. Jej akcent główny z podziwu dla Armii Czerwonej został przeniesiony na ukazanie bezsensu wojny.

Oprócz oprowadzania oferowane są również jednodniowe seminaria, podczas których dzięki możliwości studiowania licznych wypowiedzi świadków szuka się odpowiedzi na pytanie, jak przeżyli tę bitwę uczestniczący w niej żołnierze. Od wiosny 2006 r. w związku ze złym stanem substancji budowlanej trwa debata nad całkowitą przebudową miejsca pamięci.

Christoph Kreutzmüller

Informacje praktyczne

Seelower Höhen – Miejsce Pamięci – Muzeum

 

Gedenkstätte/Museum Seelower Höhen Küstriner Straße 28a 15306 Seelow

 

tel. +49 3346 597

 

http://www.gedenkstaette-seelower-hoehen.de

Po zarejestrowaniu się na stronie miejsca pamięci istnieje możliwość dostępu do zbiorów cyfrowego archiwum: http://seelowerhoehen.de/cms/?path=ged-archiv.htm

e-mail: gedenkstaette@kulturmol.de

 

Czynne: w sezonie letnim wtorek-niedziela 10:00-17:00; w sezonie zimowym 10:00-16:00.