Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Thekla – podobóz i pomnik w Lipsku
rozwiń wszystkie
W marcu 1943 r. przy Theklaer Strasse w Lipsku zostały założone dwa podobozy KZ Buchenwald. Od 800 do 1 tys. więźniów, głównie Żydów, musiało tu pracować przy produkcji broni. W kwietniu 1945 r. więźniowie tych i innych obozów w Lipsku zostali wyprowadzeni w marszu śmierci. Ci, którzy nie byli zdolni do marszu, zostali zamknięci w jednym z baraków. Członkowie SS i Volkssturmu podpalili barak i zabijali każdego, kto próbował uciec. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale było ich co najmniej 80.
Wskazówka: Zabici zostali pochowani na Cmentarzu Południowym (Südfriedhof), gdzie pamiątkowy kamień przypomina o ich losie.
Również na Permoser Strasse znajdował się w latach 1944-45 podobóz Buchenwaldu. Tutaj przebywało ponad 4,5 tys. więźniów, którzy zmuszani byli do pracy w osławionych zakładach zbrojeniowych Hugo Schneider AG (HASAG).
Christoph Kreutzmüller
Od 1958 r. o zbrodni SS i Volkssturmu przypomina kamień pamiątkowy w formie obelisku, jednak napis na nim mija się z prawdą historyczną. Jest w nim mowa nie o robotnikach przymusowych, lecz o bojownikach ruchu oporu.
Również podobozowi Buchenwaldu na Permoser poświęcony jest kamień pamiątkowy.
Christoph Kreutzmüller