Miejsca pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech
Serdecznie witamy na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy
Młodzieży, poświęconej miejscom pamięci II wojny światowej w Polsce i w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bazy!
Torgau – Miejsce Pamięci Więzienie Wehrmachtu w Forcie Zinna
rozwiń wszystkie
W Torgau znajdowały się dwa z ośmiu więzień niemieckiego Wehrmachtu: Brückenkopf i Fort Zinna. Kiedy w 1943 r. przeniesiony został z Berlina do Torgau również Trybunał Wojenny Rzeszy, najwyższa instancja jurysdykcji Wehrmachtu, Torgau stało się centralą wojskowego systemu karnego. W sumie przez Wehrmacht skazanych zostało ponad milion osób, z czego ok. 50 tys. na śmierć. Między nimi znajdowali się zarówno ci, którzy odmawiali wykonania rozkazu lub dezerterzy, jak i polscy bojownicy ruchu oporu. Po zakończeniu wojny radziecka NKWD urządziła w Forcie Zinna i pobliskich koszarach obóz specjalny. Również NRD do 1990 r. korzystało z więzienia jako zakładu karnego.
Christoph Kreutzmüller
Centrum Dokumentacji i Informacji, które zostało założone w 1991 r., działa w ramach Fundacji Saksońskich Miejsc Pamięci (Stiftung Sächsische Gedenkstätten). Zajmuje się historią więzień w Torgau i organów ścigania zarówno w latach III Rzeszy jak i okupacji radzieckiej oraz NRD.
Obok zwiedzania stałej ekspozycji z przewodnikiem, oferowane jest również zwiedzanie miasta i jednodniowe projekty. Ponieważ Fort Zinna jest dzisiaj zakładem karnym, biuro i wystawa znajdują się na Zamku Hartenfels w Torgau.
Christoph Kreutzmüller
Torgau – Miejsce Pamięci Więzienie Wehrmachtu w Forcie Zinna
Dokumentations- und Informationszentrum (DIZ) Torgau Schloss Hartenfels Schlossstraße 27 04860 Torgau
tel. +49 34 21 71 34 68
e-mail: info@diz-torgau.de
Czynne: wystawa codziennie 10:00-18:00; Biuro Centrum (DIZ): poniedziałek-czwartek 9:00-17:00; piątek 9:00-15:00.
Wstęp i opieka pedagogiczna: bezpłatne.